صورة بقره. فضیلت و خواص سوره بقره

بقره

صورة بقره

۱۵۵ 156 همان کسانی که چون بلا و آسیبی به آنان رسد گویند: ما مملوک خداییم و یقیناً به سوی او بازمی گردیم. وهنگامی که فرمان به وجود آمدن چیزی را صادر کند فقط به آن می گوید: «باش». وذكرت السورة وصفٌ للمؤمنين وللكافرين والمنافقين، فالمؤمنين هم من نالوا رضا الله تعالى، ونجوا من عذابه، والكافرين هم من سخط الله عليهم وأهلكَهم، والمنافقين فهم من توعدهم الله بالعذاب الشديد، فهم من كانوا يحاربون الإسلام والمسلمين ولكن كانوا يفعلون ذلك خفيةَ، وتحدثت السورة عن بداية الخلق، وعن خلق آدم -عليه السلام- وما حدث له بعد ذلك، من سجود الملائكة له، إلى أن أمر الله بهبوطه للأرض. و آنچه را به آن تاب و توان نداریم بر ما تحمیل مکن؛ و از ما درگذر؛ و ما را بیامرز؛ و بر ما رحم کن؛ تو سرپرست مایی؛ پس ما را بر گروه کافران پیروز فرما. ۲۶۳ 264 ای اهل ایمان! ۴۶ 47 ای بنی اسرائیل! شهود و شهادت در اصل به معنى حاضر شدن و ديدن مى باشد، به احتمال قوى مراد از آن در آيه: ياران است چنان كه از ابن عباس نقل شده است. وهكذا حددت البقرة بأنها صفراء، ورغم وضوح الأمر، فقد عادوا إلى اللجاجة والمراوغة، فشدد الله عليهم كما شددوا على نبيه وآذوه، عادوا يسألون موسى أن يدعو الله ليبين ما هي، فإن البقر تشابه عليهم، وحدثهم موسى عن بقرة ليست معدة لحرث ولا لسقي، سلمت من العيوب، صفراء لا شية فيها، بمعنى خالصة الصفرة، انتهت بهم اللجاجة إلى التشديد، وبدءوا بحثهم عن بقرة بهذه الصفات الخاصة، وأخيرا وجدوها عند يتيم فاشتروها وذبحوها.

التالى

بقرة

صورة بقره

طولانی ترین سوره ازآسمانی مسلمانان سوره مبارکه بقره است. آقا امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: هنگامی که یکی از شما از درد چشم شکایت کرد آیة الکرسی بخواند و باید در نفس خودش یقین داشته باشد که او شفا می دهد پس بدرستی که او درد چشم را خوب می کند. ۲۰۵ 206 و چون به او گویند: از خدا پروا کن، غرور و سرسختی و تعصّب و لجاجت، او را به گناه وا می دارد؛ پس دوزخ او را بس است، و یقیناً بد جایگاهی است. بدون تردید این فرمان از نزد پروردگارت درست وحق است و خدا از آنچه انجام می دهید، بی خبر نیست. مستدرک الوسائل ج4 ص337 امام صادق علیه السلام فرمودند: برای هر چیز فرد برتر و نقطه اعلا وجود دارد و آیه الکرسی اعلا و برتر قرآن است. ما هرگز بر یک نوع غذا صبر نمی کنیم، پس از پروردگارت بخواه تا از آنچه زمین می رویاند از سبزی و خیار و سیر و عدس و پیازش را برای ما آماده کند.

التالى

آیه 172 سوره بقره

صورة بقره

خريطة إنتشار الكائن بوس تاوروس، بوس إنديكوس - ويكيميديا كومنز - البقرة حيوان ثديي ، وقد وُجدت أصلا في الطبيعة سائبة بشكل وحشي، وتم استئناسها منذ زمن طويل، واستخدمت لأغراض شتى من جر العربة والمحراث وتدوير الطاحونة والرحى وإدارة الساقية وللاستفادة من وجلدها. ۱۰۸ 109 بسیاری از اهل کتاب پس از آنکه حق برای آنان روشن شد به سبب حسدی که از وجودشان شعله کشیده، دوست دارند که شما را پس از ایمانتان به کفر بازگردانند. آیا ندانسته ای که خدا بر هر کاری تواناست؟! از آنچه در زمين است بخوريد. بحارالانوار ج80 ص317 امام باقر علیه السلام در این باره فرمود: هر کس در پی وضویش آیه الکرسی را قرائت نماید خداوند 40 سال ثواب عبادت را به او عطا می کند و 40 درجه بر درجات او افزوده می شود و او را با حوریان بهشتی تزویج می نماید. . اینها حدود خداست؛ پس از آنها تجاوز نکنید و کسانی که از حدود خدا تجاوز کنند، آنان بی تردید ستمکارند.

التالى

بحث عن سورة البقرة

صورة بقره

هم چنین گفته اند به عدد نام خود بخواند ابواب فتوحات بر روی او گشوده می گردد و سعادت به او روی می آورد. ۲۰۷ 208 ای اهل ایمان! و گفتند: شنیدیم و اطاعت کردیم، پروردگارا! و در حالی که در مساجد معتکف هستید با زنان آمیزش نکنید. فضل قراءة — تتشفع لقارئها وتظل عليه من حرارة ذاك اليوم وتحفظه وترعاه. سور در اصل به معنى بالا رفتن و سوره به معنى مرتبه بلند است، علّت اين تسميه آن است كه هر يك از سوره هاى قرآن مانند درجه بلند و منزل عالى است كه قارى از يكى به ديگرى صعود مى كند. ۱۹۱ 192 اگر از فتنه گری وجنگ بازایستند، یقیناً خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. و اینها حدود خداست که آن را برای گروهی که دانایند بیان می کند. مفاتیح الجنان و در سفر: از امام صادق علیه السلام نقل شده است: اگر هر کسی آیة الکرسی را در سفر بخواند در هر شب سالم می ماند و سالم می ماند آنچه را با اوست.

التالى

Ёж«∆ѕ ё—Ѕ… ”ж—… «б»ё—… »‘яб нжгн жгЁЏжбе« «бЏћн» гЏ ё’’ ж«ёЏн… б« ’ѕё

صورة بقره

آنچه از خوبی به دست آورده به سود او، و آنچه از بدی به دست آورده به زیان اوست. And if ye are in doubt as to what We have revealed from time to time to Our servant, then produce a Sura like thereunto; and call your witnesses or helpers If there are any besides Allah, if your doubts are true. ۲۳ 24 و اگر این کار را انجام ندادید که هرگز نمی توانید انجام دهید بنابراین از آتشی که هیزمش مردم و سنگ هایند، بپرهیزید؛ آتشی که برای کافران آماده شده است. در پاره ای از سفارشات ائمه معصومین علیهم السلام به قرائت این آیه در مکان یا زمان خاصی اشاره شده است از جمله: الف پس از نمازهای واجب قال النبی صلی الله علیه وآله وسلم: من قرأ آیة الکرسی فی دبر کل صلاة مکتوبة لم یمنعه من دخول الجنة الا الموت. از آنان کسی است که خدا با او سخن گفت، و برخی از آنان را درجات و مراتبی بالا برد.

التالى

سورة البقرة وفضل قراءتها وأسرارها

صورة بقره

۱۶۴ 165 و برخی از مردم به جای خدا معبودهایی انتخاب می کنند که آنها را آن گونه که سزاوار است خدا را دوست داشته باشند، دوست می دارند؛ ولی آنان که ایمان آورده اند، محبت و عشقشان به خدا بیشتر و قوی تر است. دانلود ترتیل سوره بقره با صدای استاد شهریار پرهیزگار عنوان قرائت : ترتیل و تجوید سوره بقره آیات اول تا آخر قاری : فرمت فایل : MP3 حجم فایل : 18. و همانا بدچیزی است آنچه خود را به آن فروختند اگر معرفت می داشتند. مر المسلمین ان یتعلموا سورة البقرة فان تعلمها برکة و ترکها حسرة و لا یستطیها البطلة! ۲۵۲ 253 از آن فرستادگان برخی را بر برخی برتری بخشیدیم. یقیناً خدا بسیار عطا کننده و داناست. زندگی در یک خانواده مذهبی، عشق و علاقه او به مکتب پیامبر اسلام، شنیدن چند تلاوت زیبا در مسابقات جهانی در کشور مالزی و … باعث شد شهریار پرهیزکار به سمت قرآن کریم روی بیاورد.

التالى